[x]

Hiperkonwergencja – co, jak, dlaczego?

Udostępnij

Stabilna, wydajna i prosta w obsłudze infrastruktura IT. Brzmi jak oksymoron? Bynajmniej. Już dziś stworzenie takiego środowiska jest możliwe dzięki hiperkonwergencji (HCI).

Czym jest infrastruktura hiperkonwergentna?

Infrastruktura hiperkonwergentna to spójny system rozwiązań łączący warstwę sprzętową oraz oprogramowanie. Fizycznie taka infrastruktura zbudowana jest z serwerów posiadających własne zasoby obliczeniowe i dyskowe oraz z urządzeń sieciowych. Na serwery nakładana jest warstwa SDS (Software Defined Storage) oraz warstwa wirtualizacji.

Pierwsza odpowiedzialna jest za konsolidację, abstrakcję oraz izolację zasobów dyskowych od zasobów obliczeniowych. Warstwa wirtualizacyjna zapewnia natomiast wysoką dostępność maszyn wirtualnych. Obie warstwy, niezależnie od siebie, zgodnie ze swoimi rolami udostępniają zasoby dyskowe i obliczeniowe dla maszyn wirtualnych, co jest ich głównym zadaniem.

HCI kontra inne rozwiązania

W tradycyjnym modelu na infrastrukturę Data Center składają się serwery, które dostarczają zasoby obliczeniowe i scentralizowany system pamięci masowej w postaci jednej bądź wielu macierzy dyskowych. Takie rozwiązanie zapewnia, co prawda, wysoką odporność na potencjalne awarie, jednak ma też kilka wad. Przede wszystkim, wymaga poniesienia znaczących kosztów w trakcie wdrożenia. Co więcej, rozbudowana infrastruktura to także dłuższy czas konfiguracji i większe zasoby niezbędne do codziennej obsługi (przykładowo: budowa i konfiguracja dedykowanej sieci SAN, tworzenie nowego wolumenuna macierzy dyskowej, migracja danych, czy aktualizacja komponentów systemu).

Lekarstwem na zbyt wysoki stopień skomplikowania powyższego rozwiązania mogą wydawać się serwery z własnymi dyskami. Nie jest to jednak panaceum na wszystko. Trzeba bowiem pamiętać, że decydując się na serwer z bezpośrednio dołączonym storagem (DAS – Directly Attached Storage), firma rezygnuje z benefitów odizolowanego, scentralizowanego systemu pamięci masowej, takich jak: wysoka dostępność,niezawodność i skalowalność. Wynika to również z architektury samego serwera (macierz dyskowa posiada zazwyczaj co najmniej dwa kontrolery dyskowe, podczas gdy serwer tylko jeden). Co więcej, rozwiązania typu DAS mają tendencje do tworzenia tzw. silosów, które mogą wykazywać niskie zużycie dostępnych zasobów dyskowych przy jednoczesnym braku możliwości ich współdzielenia.

Jakie są zalety infrastruktury hiperkonwergentnej?

HCI łączy zalety klasycznego rozwiązania stosowanego w Data Center (serwery obliczeniowe plus scentralizowane zasoby dyskowe) z prostotą zarządzania i utrzymania serwerów posiadających własną przestrzeń dyskową. To rozwiązanie eliminuje też szereg problemów z jakimi zespoły IT borykały się w trakcie tworzenia infrastruktury. Począwszy od szybkiej i bezproblemowej instalacji systemu a także rozbudowy, przez wysoką wydajność i stabilność pracy, kończąc na prostym i intuicyjnym zarządzaniu całym środowiskiem.

Ciekawym przykładem rozwiązania HCI jest Cisco Hyperflex – jedyny system hiperkonwergentny ze zintegrowaną warstwą sieciową. Hyperflex to wysokowydajna i kompletna platforma IT dostępna out of the box. Wszystkie jej elementy idealnie ze sobą współgrają, co pozwala na instalację rozwiązania w czasie poniżej 2 godzin. Wysoką wydajność tej platformy gwarantują m.in. wbudowana sieć 25/40/100GE, ultraszybki cache w oparciu o technologię Intel Optane oraz dyski twarde w technologii NVMe. Całym środowiskiem można zarządzać za pośrednictwem jednego, przejrzystego panelu.

###

Interesują Cię rozwiązania hiperkonwergentne? Eksperci Trecom są do Twojej dyspozycji. Napisz do nich już dziś!


Udostępnij

Zobacz również