[x]

Portfolio Cisco Meraki: urządzenia Wi-Fi

Udostępnij

W poprzednim artykule przedstawiliśmy urządzenia będące bezpośrednio połączone z użytkownikiem w sposób przewodowy – przełączniki. Należy jednak pamiętać, że mówiąc o urządzeniach zapewniających bezpośredni dostęp do sieci nie można zapomnieć o użytkownikach mobilnych i punktach dostępowych sieci bezprzewodowej.

Punkty dostępowe Wi-Fi Meraki MR

Meraki MR są zbudowane z najwyższej klasy komponentów sprzętowych, co przekłada się na szybkość, większe pokrycie sygnałem Wi-Fi oraz większą liczbę obsługiwanych użytkowników. Podobnie jak przełączniki MS, punkty dostępowe oferują widoczność ruchu na poziomie aplikacji (L7) i wprowadzanie polityk jakości obsługi ruchu. 

Punkty dostępowe Meraki obsługują najnowsze standardy łączności Wi-Fi: 802.11ac Wave 2 oraz 802.11ax. Warto podkreślić, że Meraki MR nadają się do instalacji zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Punkty dostępowe przeznaczone do instalacji zewnętrznej są zgodne z normą IP67, która określa wodoszczelność oraz pyłoszczelność, i posiadają roczną gwarancję producenta, zaś te do montażu wewnętrznego mają gwarancję na czas życia urządzenia.

Adaptacyjne Wi-Fi

Wszystkie modele posiadają specjalne radio działające zarówno w paśmie 2.4 GHz, jak i 5 GHz. Jedynym zadaniem tego radia jest monitorowanie i badanie kanału radiowego w czasie rzeczywistym – ruch użytkowników nie jest tutaj czynnikiem zakłócającym. Na podstawie otrzymywanych na bieżąco informacji oraz danych z przeszłości, punkty dostępowe automatycznie same dostosowują parametry sygnału, w taki sposób, aby możliwie jak najbardziej zwiększyć wydajność sieci bezprzewodowej. Dzięki analizie dostarczanej przez dedykowane radio, możliwe jest działanie wbudowanego systemu wykrywania i zapobiegania włamaniom w sieci bezprzewodowej (WIDS/WIPS) – Air Marshal. System ten jest w stanie zmniejszyć czy nawet zneutralizować zagrożenia występujące w sieci bezprzewodowej, takie jak: 

  • podszywanie się pod daną sieć Wi-Fi (SSID spoofing), 
  • pojawianie się nieuczciwych punktów dostępowych (rogue APs), 
  • czy blokowanie lub degradacja wydajności sieci Wi-Fi przez generowanie zbędnego ruchu (packet flooding).

Sięgaj, gdzie kabel nie sięga

Urządzenia Meraki MR są zdolne tworzyć sieć typu mesh, której zadaniem nie jest zapewnienie połączenia klient – punkt dostępowy jak opisano wyżej, a połączenie tranzytowe punkt dostępowy – punkt dostępowy. Taka sieć może znaleźć zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie posiadamy okablowania. Łącza między punktami dostępowymi są również w sposób ciągły monitorowane, co pozwala na automatyczną optymalizację. Taka sieć typu mesh może działać jako łącze zapasowe w przypadku awarii łącza kablowego (usterka dotycząca okablowania, przełącznika). Przełączenie następuje wtedy automatyczne.

Lokalizuj, analizuj i wprowadź swój biznes na wyższy poziom

Ciekawą funkcją jest analiza lokalizacji. Dashboard Meraki udostępnia wykresy, które pokazują, ilu użytkowników i przez jaki czas było połączonych z danym punktem dostępowym. Na podstawie takiej analizy można wyciągnąć wartościowe wnioski, szczególnie w przypadku tradycyjnych punktów sprzedaży detalicznej, usługowych, gdzie nadal fizycznie przychodzi klient. W ten prosty sposób można sprawdzić, w jakich godzinach jest największy ruch oraz ile średnio czasu klienci spędzają w lokalu. Możliwa jest także automatyzacja i przesyłanie danych do własnych aplikacji za pomocą dedykowanego API.

Potencjał urządzeń dodatkowo zwiększa obsługa technologii Bluetooth Low Energy (BLE), standardu Bluetooth o małym zapotrzebowaniu energetycznym. Technologia ta może być użyta na przykład w celu lokalizacji urządzeń klienckich wewnątrz pomieszczenia. Już teraz wykorzystywana jest w marketingu mobilnym; np. wysyła powiadomienia push z aktualnymi informacjami, promocjami, gdy tylko potencjalny klient znajdzie się w zasięgu punktu dostępowego.

###

Dowiedz się więcej o rozwiązaniach Cisco Meraki. Napisz do ekspertów Trecom.


Udostępnij

Zobacz również